Funkcja lokalizacji

Czasy, kiedy urządzenia GPS i przydatna funkcja lokalizacji dostępne były wyłącznie dla nielicznych osób, czy organizacji, należą już do przeszłości. Stale rozwijająca się technika i popularyzacja niewielkich urządzeń lokalizacyjnych spowodowały, że tego typu rozwiązania coraz chętniej wykorzystywane są w życiu codziennym właściwie przez każdego z nas — właściwie nie wyobrażamy sobie już podróży autem bez systemu GPS, czy treningu bez uprzedniego uruchomienia odpowiedniej aplikacji. To jednak nie wszystko. Lokalizacja dzisiaj wiąże się także z bezpieczeństwem i troską o tych, których kochamy — dzięki niej w prosty sposób jesteśmy w stanie szybko określić miejsce pobytu bliskich nam osób.

Grafika przedstawiająca lokalizację dziecka w terenie
Lokalizacja dziecka

Komfort i wygoda 

Nie da się ukryć, że funkcja lokalizacji w znacznym stopniu ułatwia zdalną opiekę nad naszymi dziećmi. Kontakt telefoniczny, chociaż bardzo wygodny, nie zawsze jest możliwy. Nie każdy kilkulatek jest na tyle duży, by mieć własny smartfon, a jeżeli już posiada tego typu urządzenie, nie zawsze ma możliwość odebrania połączenia. Telefon używany przez wiele godzin wymaga częstego podłączania go do ładowarki. Rodzice doskonale znają to uczucie niepokoju, kiedy rozładowany smartfon ich syna, czy córki uniemożliwiał nawiązanie szybkiego kontaktu z pociechą. Często też bywa tak, że zaabsorbowane zabawą lub ulubioną bajką dziecko po prostu nie słyszy, kiedy rodzic próbuje się do niego dodzwonić. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy postanawiamy podarować kilkulatkowi poręczny, wygodny i bardzo praktyczny lokalizator w postaci zegarka. Smartwatch dla dziecka noszony na nadgarstku to dzisiaj gwarancja szybkiej i dokładnej lokalizacji. To pewność, że w każdej sytuacji i o każdej porze zmartwiony opiekun jest w stanie w kilka sekund dokładnie określić, gdzie znajduje się jego pociecha. 

Smartwatch dla dziecka jak działa lokalizacja?

Dzisiejsze smartwatche dla dzieci wyposażone zostały w moduł GPS. Urządzenie łącząc się z aplikacją zainstalowaną na telefonie rodzica, przesyła dane o położeniu kilkulatka, który ma na swoim nadgarstku inteligentny zegarek. Opiekun może zatem w dowolnym momencie uruchomić na swoim smartfonie usługę i sprawdzić na mapie dokładne miejsce pobytu swojej pociechy.

Jak dokładna jest lokalizacja? Ta, uzyskiwana za pomocą GPS jest najbardziej precyzyjna i wynosi od 10 do 20 metrów. Warto jednak nadmienić, iż działa ona w zasadzie wyłącznie poza budynkami. 

Lokalizację obszarową uzyskujemy dzięki nadajnikom BTS. Ponieważ jej dokładność zależy od tego, do którego nadajnika przeloguje się sygnał ze smartwatcha, nietrudno się domyślić, że jej dokładność zależy od tego, jak wiele tego typu nadajników rozmieszczonych jest na danym obszarze. W mniejszych miejscowościach lub na wsi, gdzie tych nadajników jest mniej, lokalizacja nie będzie do końca precyzyjna. 

Miejsce pobytu kilkulatka możemy także określić na podstawie sieci GSM. Tu dokładność także zależy od rozmieszczenia nadajników.

Na rynku dostępne są także smartwatche, które umożliwiają zlokalizowanie dziecka przy pomocy Wi-Fi — w tym przypadku informacja o miejscu pobytu kilkulatka jest bardzo dokładna. Jeżeli w naszym domu jest sieć Wi-Fi, z którą może połączyć się urządzenie, z całą pewnością jesteśmy w stanie stwierdzić, że kilkulatek czeka na nas w mieszkaniu. 

Czy funkcja lokalizacji jest przydatna?

Nie da się ukryć, że funkcja lokalizacji w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa dziecka, a rodzicom daje możliwość wygodnej zdalnej opieki — co jeszcze kilkanaście lat temu nie było możliwe. Jeśli za każdym razem, kiedy Twoja pociecha wychodzi do szkoły, czy na plac zabaw martwisz się, czy dotarła na miejsce, a nie chcesz bez przerwy kontrolować jej telefonami — funkcja lokalizacji sprawdzi się idealnie. Smartwatch dla dzieci przydaje się w wielu codziennych sytuacjach, takich jak, chociażby wspólne wakacje, czy wyjście do zatłoczonego centrum handlowego. Wszyscy rodzice wiedzą, że wystarczy zaledwie chwila, aby stracić kilkulatka z oczu. Kiedy nasza pociecha ma przy sobie inteligentny zegarek, a my dedykowaną do urządzenia aplikację, zlokalizowanie syna lub córki jest bardzo proste i trwa dosłownie chwilę. Opiekun nie musi się stresować, nerwowo się rozglądać i panikować — wystarczy, że spojrzy w swój telefon. Funkcja lokalizacji to doskonały sposób, by dowiedzieć się, czy nasze dziecko nie wagaruje, czy spóźnia się do domu, bo cały czas bawi się w gronie przyjaciół na placu zabaw lub czy z pewnością bezpiecznie dotarła na dodatkowe zajęcia. Rodzic dyskretnie kontrolując miejsca, w których przebywa jego pociecha, w każdej chwili trzyma rękę na pulsie.