Wady i zalety smartwatcha dla dzieci

W dzisiejszych czasach smartwatche są popularnym gadżetem wśród miłośników technologii. Coraz więcej firm produkuje inteligentne urządzenia, nawet tradycyjne firmy produkujące zegarki, ze względu na duży popyt. Czas porozmawiać o zaletach i wadach smartwatchów, abyś mógł zdecydować, czy powinieneś go kupić swojemu dziecku, czy nie. Czy inteligentne zegarki są warte swojej ceny?

Lokalizator dla dziecka na ręku wysyłający sygnały w kształcie serca
Lokalizator dla dziecka

Smartwatch w prezencie dla dziecka

Jeśli Twoje dziecko chce dostać smartwatcha, to powinieneś poświęcić chwilę, aby rozważyć mocne i słabe strony tego zakupu. Chociaż te modne urządzenia są super fajnym dodatkiem, który może pomóc nam „mieć oko na nasze dzieci”, istnieje również pewne ryzyko z nimi związane. Zanim więc udasz się do sklepu, rozważ kilka poniższych kwestii.

Czy smatwatche mogą pomóc zapewnić dzieciom bezpieczeństwo?

Większość zegarków ma wbudowany moduł śledzący GPS , dzięki któremu możesz monitorować miejsce pobytu swojego dziecka. Niektóre modele pozwalają również ustawić bezpieczną strefę, która wyśle Ci alert, jeśli Twoje dziecko opuści ten obszar. A więc tak – jeśli Twoje dziecko nosi smartwatch, zwiększasz jego bezpieczeństwo.

Wiedza i spokój ducha dla rodziców

Smartwatche to świetny sposób dla rodzica lub opiekuna na śledzenie różnych aspektów życia ich dziecka. Urządzenia mogą być używane do śledzenia, gdzie przebywa Twoje dziecko, a także ile aktywności fizycznej wykonuje w ciągu dnia. Mogą być również używane do kontaktowania się z dzieckiem przez telefon, SMS, e-mail lub czat. Dzięki tego typu gadżetowi już nigdy nie będziesz musiał martwić się, że stracisz z nim kontakt.

Dostępne opcje kontroli rodzicielskiej

Wiele smartwatchów jest wyposażonych w szeroką gamę opcji kontroli rodzicielskiej – ustawienie limitu czasu przeznaczonego na gry, ustawienie ograniczonej liczby kontaktów do komunikacji, ograniczenia internetowe, ustawienie stref bezpieczeństwa to tylko niektóre z funkcji.

Pomaga dzieciom uczyć się organizacji czasu i samodzielności

Funkcje smartwatcha mogą również pomóc dziecku wydajnie uczyć się. Urządzenie te wyjątkowo dobrze służą dzieciom, Urządzenie wysyła przypomnienia dotyczące określonych zadań lub spotkań, które muszą wykonać. Uczy je to organizacji i samodzielności.

Smartwatch dla dziecka – jakie są zagrożenia związane z posiadaniem tego gadżetu?

W ostatnich miesiącach obawy dotyczące prywatności wokół dzieci i przestrzeni cyfrowej rosną. Niemiecki regulator, Federalna Agencja ds. Sieci , niedawno wydał ogólny zakaz dotyczący zakupu inteligentnych zegarków skierowanych do dzieci, określając je jako „urządzenia szpiegowskie”. Agencja wydała również rekomendację dla rodziców, którzy już kupili takie urządzenie, aby je zniszczyć. Norweska Rada Konsumentów (NCC) również zgłosiła obawy dotyczące luk w zabezpieczeniach związanych z prywatnością dzieci.

Luki w zabezpieczeniach w inteligentnych zegarkach dla dzieci

Smartwatche mogą służyć do podsłuchiwania otoczenia dziecka, co oznacza, że należy je traktować jako nieautoryzowane urządzenie nadawcze. Według badań niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci, smartwatche są używane przez rodziców do słuchania nauczycieli w klasie ich dziecka. Niektóre smartwatche miały wady – przesyłały i przechowywały dane bez szyfrowania, co ułatwiało nieznajomym, przy użyciu podstawowych technik hakerskich, śledzenie dziecka lub powodowanie, że wyglądało na to, że jest w zupełnie innym miejscu. 

Jak zabezpieczyć smartwatch dla dzieci?

  • Nie przechowuj na zegarku żadnych danych osobowych, zwłaszcza danych karty kredytowej oraz adresu.
  • Nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł. 
  • Dbaj o aktualizacje smartwatcha. 
  • Podczas konfigurowania urządzenia i tworzenia nowych kont używaj złożonych i unikalnych haseł. Idealne jest połączenie małych i dużych liter, liter, cyfr i znaków specjalnych.
  • Podczas łączenia się z Internetem używaj tylko zabezpieczonych sieci Wi-Fi – unikaj publicznych sieci Wi-Fi.

Smartwatch dla dziecka – tak czy nie?

Podobnie jak urządzenia dla dorosłych, zegarki dziecięce przeszły w ostatnich latach dużą metamorfozę pod względem funkcji. Najlepsze modele smartwatchy dla dzieci koncentrują się na komunikacji dwukierunkowej, śledzeniu GPS, monitorowaniu aktywności fizycznej i możliwości robienia zdjęć. Inteligentne zegarki są łatwe w obsłudze dla dzieci i wytrzymałe, dzięki trwalszym ekranom dotykowym i wodoodporności. Urządzenie jest modne i wiele dzieci marzy o jego posiadaniu. Dzięki intuicyjnej obsłudze już nawet maluchy są w stanie wykorzystać wszystkie jego opcje. Dostępne kolory – niebieski, różowy, czarny czy z superbohaterami – nadają urządzeniu ciekawego wyglądu, a możliwość skontaktowania się z bliskimi za pomocą jednego przycisku zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. W dodatku, z korzyścią dla rodzica, smartwatch jest tańszym prezentem dla dziecka, niż telefon komórkowy. Umiejętnie dobrane urządzenie dla dziecka może być dla niego wspaniałym prezentem, ale też i dla rodzica, który zyskuje spokój ducha i poczucie, że dba o bezpieczeństwo pociechy!